Asystent rodziny – asystenta rodziny powołano w 2012 r. ustawą o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. W przypadku powzięcia informacji o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, dyrektor ośrodka pomocy społecznej zleca przeprowadzenie w tej rodzinie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Jeżeli rodzinny wywiad środowiskowy potwierdzi występowanie trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych przez rodzinę, dyrektor ośrodka pomocy społecznej przekazuje kwestionariusz wywiadu asystentowi rodziny, który podejmuje pracę z tą rodziną. Obowiązek współpracy z asystentem rodziny może również zostać nałożony przez sąd rodzinny.
Powierzając asystentowi rodziny pracę z daną rodziną, uwzględnia się przede wszystkim zakres pomocy, jaka powinna być udzielona. Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną za jej zgodą i z jej aktywnym udziałem, motywując rodzinę do aktywnego współdziałania w realizacji planu pracy z rodziną. Praca z rodziną jest prowadzona w miejscu jej zamieszkania. Asystent rodziny pracuje z rodziną w oparciu o plan pracy z rodziną. Współpraca jest długofalowa, zależna od potrzeb. W przypadku braku współpracy rodziny w realizacji planu pracy możliwe jest podjęcie decyzji o wcześniejszym zakończeniu pracy asystenta.
Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia opieki i wychowania przez rodziców. Jest sprawowana w formie rodzinnej: rodzina zastępcza (spokrewniona, niezawodowa, zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna), rodzinny dom dziecka oraz z formie instytucjonalnej: np. placówka opiekuńczo – wychowawcza.Za dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych w pierwszym roku Gmina ponosi odpłatność w wysokości 10% w pierwszym roku przebywania dziecka w pieczy zastępczej, w drugim roku 30%, w trzecim i następnym 50%.